hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

GEKA’dan Turizme Büyük Katkı

Ege, tarihiyle ülkemizin en çok antik esere sahip bölgesi. Her yıl toprak altından birçok tarihi eser gün yüzüne çıkıyor. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Laodikya Antik Kenti’ne verdiği proje destekleriyle kültürel ve tarihi açısından önemli yapıları turizme kazandırıyor.

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2020 - 19:28

GEKA’dan Turizme Büyük Katkı

Ege, tarihiyle ülkemizin en çok antik esere sahip bölgesi. Her yıl toprak altından birçok tarihi eser gün yüzüne çıkıyor. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Laodikya Antik Kenti’ne verdiği proje destekleriyle kültürel ve tarihi açısından önemli yapıları turizme kazandırıyor.

Ege turizmine katkı sunmak üzere projelere destek olan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Aydın, Denizli ve Muğla illerinin kalkınmasına yönelik faaliyetler yürütüyor. Alternatif turizmin gelişmesi ve bölgede yaygınlaştırılması amacıyla birçok projeye destek veriyor. Alternatif turizm çeşiti olarak bölgenin ön plana çıkması için çaba harcayan ajans özellikle son yıllarda bölgedeki antik kent ve ören yerlerinin kazı ve restorasyon çalışmalarına destek veriyor. GEKA yapmış olduğu çalışmalarla ve vermiş olduğu desteklerle Denizli bölgesinde bulunan Laodikya Antik Kenti’nde arkeoloji tarihi açısından iki önemli yapının gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılmasına olanak sağladı.

2013 yılında beri projelere destek olan ajans alternatif Turizm Mali Destek Programı’nda Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin “Dünya Mirası Laodikya Uyanıyor” projesine de destek verdi. Çatı projesi tamamlanan Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden yedinci kilise olan Laodikya Kilisesi Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji bölümü tarafından projelendirildi. Ajansın 2018 yılında yürüttüğü Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programında ise yine Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Laodikya Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor” adlı projeye destek verildi. Kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiği 2 bin 200 yıllık tiyatronun Mart 2021 tarihinde tamamlanarak bin 600 yıl sonra tekrar seyircisiyle buluşması planlanıyor.

Laodikya Antik Kenti’nin Batı Anadolu’nun ve Anadolu arkeolojisinin en önemli metropol kentlerinden biri olduğunu ifade eden Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Laodikya Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Pamukkale Üniversitesi adına 2003 yılından beri bakanlar kurulu kararı ile kazı ve restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. İki tane tiyatrosu, Anadolu’nun en büyük stadyumu, dört tane devasa hamam yapısı, beş tane agorası ve bunun yanında tapınakları olan bir kent. Milattan sonra M.S. 4. yüzyıl itibariyle de Hristiyanlık alemi için çok önemli bir din merkezi ve Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden 7.kiliseye sahip.

Bu bölgeye bizler değil ülkece hepimiz sahip çıkmalıyız. İlk projemiz Laodikya kilisesinin çatı projesi. Bu proje Türkiye’de ilklerden birisidir. M.S. 4.yüzyılda yani M.S. 313 yılında, İmparator Büyük Konstantin’in Milano fermanını yürürlüğe koyması ve Hristiyanlığın serbest kalmasının ardından yapılan çok önemli bir kilisedir. Her şeyden önce Laodikya Kilisesi’nin hac merkezi olması antik kent için çok önemlidir. Bizim özellikle, Laodikya Kilisesi ile ilgili projeyi tamamlamamızın arkasından, gerçekten çok ciddi olarak hem Denizli turizmi için hem de ülkemiz turizmi için büyük artışlar kaydedildi.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com