hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Hakan Arslan”Şehrin en güvenilir otelleri arasındayız”

Derin Medya Grubu olarak, İstanbul’un en önemli şehir otellerinden biri olan, MICE toplantıları başta olmak üzere, yabancı misafirlerin de sıklıkla konaklama hizmeti aldığı Grand Makel Hotel Genel Müdürü Hakan Arslan ve Satış Pazarlama Müdürü Tamer Civelek ile, Grand Makel Hotel’in pandemi süreci içerisinde aldığı hijyen tedbirleri başta olmak üzere, sundukları hizmetler ile ilgili görüşlerini aldık.

Son Güncelleme :

26 Temmuz 2020 - 9:38

Hakan Arslan”Şehrin en güvenilir otelleri arasındayız”

Derin Medya Grubu olarak, İstanbul’un en önemli şehir otellerinden biri olan, MICE toplantıları başta olmak üzere, yabancı misafirlerin de sıklıkla konaklama hizmeti aldığı Grand Makel Hotel Genel Müdürü Hakan Arslan ve Satış Pazarlama Müdürü Tamer Civelek ile, Grand Makel Hotel’in pandemi süreci içerisinde aldığı hijyen tedbirleri başta olmak üzere, sundukları hizmetler ile ilgili görüşlerini aldık.

Hakan Bey ve Tamer Bey, uzun yıllardır turizm sektöründe hizmet veren çok önemli tesislerde görevler aldınız. Sektör büyük oranda sizleri yakından tanıyor ancak, ilk kez tanıyacak olan okuyucularımız için sizi, sizlerden dinleyebilir miyiz?

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Hakan Arslan: Sakarya Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladım ve yine aynı üniversitede Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisansı, Turizm İşletmeciliği Doktora programlarını tamamladım. Sektöre The Marmara Taksim’de başlayarak sırasıyla, 2011-2016 seneleri arasında Sheraton Çeşme, Jasmine Court Kıbrıs, Radisson Blu Pera ve Wyndham Grand Levent gibi zincir otellerde Satış Pazarlama departmanında yöneticilik pozisyonunda görevler yaptım. Sırasıyla Renaissance Istanbul Polat Bosphorus, Hilton Bakırköy ve Strada Tour seyahat acentasında Satış Pazarlama Direktörlüğü yaptım. Son olarak 2020 senesinin başında kendi kurmuş olduğum HZM Turizm Otelcilik ve Danışmanlık firmasında Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Grand Makel Hotel’de Genel Müdürlük görevini sürdürüyorum.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Tamer Civelek: Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okudum. Sektöre 1997 yılında Bodrum’da Dedeman Hotel’de başladım. Daha sonra The Marmara Bodrum ile devam eden kariyerim 2005 yılında The Marmara Taksim Hotel’e geçiş yaparak İstanbul’da devam ettim. Elite World Hotels, Pera Palace Hotel, Ramada Plaza Hotels, CVK Park Bosphorus Hotel ve Hilton Topkapı Hotel gibi zincir otellerde Satış ve Pazarlama departmanlarında yöneticilik pozisyonlarında görevler yaptım. 2019 yılından itibaren de Grand Makel Hotel’de Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim. 

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Grand Makel Hotel, İstanbul’un en önemli şehir otelleri arasında yer alan önemli bir tesis. Grand Makel Hotel’in geride bıraktığı süreci nasıl anlatırsınız? Lokasyon, mutfak, konaklama, teknik altyapı ve misafirlerine sunduğu olanaklar nelerdir?

Grand Makel Hotel, tarihi yarımadaya yakınlığı, 360 derece panoramik deniz ve şehir manzarası, metrobüs ve tramvay gibi toplu taşımalara yürüme mesafesinde olmasıyla, çok merkezi ve tercih edilen bir lokasyonda bulunmaktadır. Covid-19 sürecinde alınan tedbir ve önlemler kapsamında yeniden dekore edilen Brasserie Restoranımız ve Maksky Lounge da her misafirimizin kendi damak tadına uygun lezzetleri bulabilmektedir. 4 ayrı oda kategorimiz ve toplamda 118 odamız ile bölgemizde açılan en yeni 5 yıldız otel olma özelliğine sahibiz. Otelimizde, iş toplantıları, düğün, nişan ve kına organizasyonları için uygun teknik altyapısı ve gün ışığı alabilmesi ile tercih edilen toplamda 400 kişiye kadar hizmet sunabildiğimiz 2 adet toplantı salonumuz bulunmaktadır.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Ayrıca otelimizde Spa Merkezi ve kuaförümüzle de misafirlerimize hizmet verilmektedir. Misafirlerimize giriş esnasında içerisinde tek kullanımlık, maske, eldiven ve dezenfektandan oluşan hijyen kitleri sunmaktayız. Personelimiz hizmet sektörü ile ilgili  birbirinden faydalı eğitimlerini almış, işinde profesyonel, tecrübeli, enerjik, misafir memnuniyetini yüzde yüz ilke edinen kişilerden oluşmaktadır. Profesyonel hizmet anlayışımız, yenilikleri ve gelişen sektör normlarını takip ve hızlı aksiyon almamız ile bizi rekabette ön plana taşımaktadır. En büyük yatırımımız sektörümüzün olmazsa olmazı insan kaynağımızdır.

Genelde hangi segmente hizmet sağlıyorsunuz? Misafir profilinizden söz eder misiniz?

Otelimizin bulunduğu lokasyon itibariyle kurumsal firmalar, sağlık turizmi, yurt dışı seri grupları ve online kanallardan gelen rezervasyonların eşit ölçüde payları bulunmaktadır. Tarihi Yarımadaya, Marmara Forum, İstanbul Forum gibi alışveriş merkezlerine, Koç Üniversitesi Hastanesi, Medical Park gibi sağlık kuruluşlarına, Metrobüs, tramvay gibi toplu taşımalara olan yakınlığımız nedeniyle misafirlerimiz tercih nedeni olmaktadır. Başlıca çalıştığımız yurt dışı pazarları; Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Güney Amerika pazarları şeklinde yer almaktadır.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Grand Makel Hotel, bulunduğu lokasyon gereği, özellikle iş ziyareti gerçekleştiren yabancı misafirlerin de uğrak noktalarından biri. Toplantı salonlarınız ve sunduğunuz imkanlar nelerdir?

Otelimizde 1 Balo salonumuz ve ayrıca bir de Workshop salonumuz olmak üzere toplam 2 adet toplantı salonumuz bulunmaktadır. Her iki salonumuz da gün ışığı alabilmektedir. Yeni normalleşme süreci ile İstanbul’da toplantıların daha önceki yoğunluğumuza ulaşması biraz süreç alacağını düşünüyoruz. Ancak bölgemizde bulunan kurumsal firmaların yavaş yavaş toplantı organizasyonları düzenlemeye başlamaları ve konfirme olan organizasyonlarımızda bizleri MICE sektörü anlamında umutlandırmaktadır. Bakanlık standartlarında tüm hazırlıklarımız eksiksiz yapılmış olup, ekibimizde son derece hassas davranarak maksimum özen ve profesyonel hizmet sunmaya devem etmektedir.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Grand Makel Hotel’in muhteşem şehir manzaralı bir roof bar’ıda var. Burada özel davetler ve etkinlikler gerçekleştiriliyor diye düşünüyoruz. Neler söylersiniz?

Aslında tam olarak şehir manzaralı dersek Maksky’a haksızlık etmiş oluruz. Maksky Lounge şehri 360 derece görebileceğiniz muhteşem bir manzaraya hakim. Adalar, tarihi yarım ada, Galata, Anadolu Yakası, Bakırköy, Bayrampaşa, Florya, Levent ve Taksim manzarası ayaklarınızın altında. Kurumsal firmaların özel organizasyonları, gala yemekleri, nikah törenleri, doğum günü, yeni yıl kutlamaları, sevgililer günü gibi özel organizasyonlarda kullandığımız, bölgemizin en keyifli teras alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

MICE Acenteleri ve etkinlik ajansları, Grand Makel Hotel’de önemli etkinlikler gerçekleştiriyor. MICE, Etkinlik ve düğün branşlarını baz alarak neler söylemek istersiniz?

Düğün sektöründe oldukça yoğun talepler alıyoruz. 300 kişiye kadar olan düğünlerde, kına ve nişan organizasyonlarında salonumuzun gün ışığı alması ve sütunsuz olması tercih edilen bir mekan haline getirmektedir. MICE sektörü sizlerin de bildiği gibi son yıllarda ülkemizde maalesef önceki yıllara oranla düşüş yaşamaktadır. Kurumsal toplantılar ve etkinlikler çok yoğun olmamakla birlikte devam ediyor. Otelimizin lokasyonu itibariyle toplantı ve etkinlik firmaları ile çalışmalarımız devam etmektedir. MICE sektörünü ile ilgili STK’ların yapmış oldukları görüşmeler ve aksiyonlar sektörün yakın zamanda yine aynı ivmeleri yakalayacağı yönünde pozitif duygular uyandırıyor. 

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Pandemi sürecinin başladığı Mart ayından bu yana misafirler, otellere bir miktar mesafeli yaklaşıyor. Ancak Grand Makel Hotel dahil tüm tesisler çok önemli hijyen önlemleri aldılar. Ne tür hazırlıklar yaptınız?

Biz bu süreç içersin de belki de İstanbul’da en hazır olan otellerden bir tanesiydik. İlk başlarda zorunlu olmamasına rağmen Güvenli Turizm Sertifikasyonu programına Türkiye’de dahil olan ilk 50 otel içerisinde yerimizi aldık. Bakanlığın açıklamış olduğu her türlü sağlık önlemini alıp harfiyen tüm kuralları uyguladık. Personelimiz hem dış kaynaklı, hem de iç eğitimler alarak sürecin sağlıklı ilerlemesinde ve uygulanmasına son derece aktif rol aldılar. Yönetmelikte belirtildiği gibi, sosyal mesafe kuralları, açık büfe ve resepsiyon deski ön tarafları kapatıldı. Tek kullanımlık hijyen kitlerimiz, buklet malzemelerimiz hazırlandı. Tüm ortak kullanım ve salonlarımızda masa, sandalye ve koltuk mesafelerimiz ayarlandı. Yapılan tüm yeniliklerimizi gösteren tanıtım vidolarımız çekildi.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Otele giriş yapan herhangi bir misafirin, yapılan giriş kontrolleri anında covid şüphesi taşıdığı belirlendi. Bu noktadan itibaren ne tür bir süreç başlıyor? Misafir otele kabul ediliyor mu? Sağlık kuruluşlarına mı yönlendiriliyor?

Misafire herhangi bir tanı konulması durumunda hastaneye ve misafire bilgi verilip otele kabul işlemi gerçekleşmemektedir. Misafirimiz konakladığı süreçte hastalık belirtisi göstermesi durumunda ise karantina katı olarak belirlemiş olduğumuz odalarda 14 günlük karantina süresini doldurmaktadır. Bu misafirlerimize hizmet vermek üzere görevli 2 personelimiz görevlendirilmiştir. Misafirlerin yemek, temizlik ya da herhangi bir ihtiyacı olması durumunda bu personellerimiz gerekli hizmeti sağlamaktadır. Sağlık kuruluşlarına da anlık bir şekilde bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

Otelin ortak kullanım alanları olan, restoran, cafe, bar ve spa gibi alanlarda ne tür tedbirler alındı? Fiziksel mesafe kuralları nasıl uygulanıyor? Misafirler bu duruma nasıl yaklaşıyor?

Ortak kullanım alanlarında girişte ateş ölçümü yapılıyor, daha sonrasında zeminde yer alan sosyal mesafe kurallarına misafirlerimizin uyması için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Masalar arasında 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe kuralları uygulanıyor. Misafirlerimiz açık büfe ile temas etmeden kendileri kapalı büfe ortamından istedikleri yiyecek ve içecekleri görevli arkadaşlarımız tarafından servis ediliyor. Masada tek kullanımlık ürünlere yer verilerek yemek öncesinde masalar dezenfektan ile temizlenerek servis sunuluyor. Spa alanında ise kullanım süresi maksimum ıslak alanlarda 45 dakika olarak belirlenmiş durumda ve kullanım sonrasında 30 dakikalık temizlik ve hijyen uygulanıyor. Havuz kullanımında ise limitli ölçüde misafirimize kullanıma açılıyor.

Misafirlerin genelde belirttiği ana konu, otellerin mutfaklarında görevli kişilerin koronavirüs taşıyıp taşımadığı, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı, farkında olmadan bile olsa gıda ürünlerinin tedbirler konusunda ihmal edilebileceği. Grand Makel Hotel’in mutfağı da sıkı şekilde denetleniyor. Neler yapıyorsunuz? Denetlemelerden söz eder misiniz?

Otelde biz konuya maksimum özen gösteriyoruz. Tüm otel personelimize Covid testi yaptırıldı ve rutin olarak yapılmaya devam ediliyor. Özellikle mal kabul aşamasında almış olduğumuz ürünler dezenfekte edilmiş alanlarda 3 saat bekletilerek mutfağa alınıyor. Mutfak genel alanlarında çalışanlarımız maske, bone ve eldiven kullanımı kurallarına titizlikle uyuyor. Mutfak departmanımız günlük haftalık ve aylık denetimlere tabi tutuluyor.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Grand Makel Hotel’de hijyen belgesi alan otellerden biri. Hijyen belgesi neleri beraberinde getiriyor. Tesislerin hijyen belgesi olması, gerçekten de güvenli tesis olduğunu anlatmaya yeter mi? Beraberinde ne tür çalışmalar yapılıyor?

Hijyen Belgesi ve hijyen kriterlerinin olması önemli bir karar ve bizler hem otel olarak hem de birey olarak çok önemsiyoruz. Fakat bununla birlikte sektörün ciddi etkilendiği bu dönemlerde devletinde zor durumda olan sektöre destek olmasını da beklemekteyiz. Bu belgelendirmeye başvurmak, bu kriterleri uygulamak ciddi birer maliyet. Dolayısıyla sektörün durumu da maalesef ortada. Bu belgeyi almak kadar personeli bilinçlendirip bu kurallara harfiyen uymakta bir o kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak hem tesisimizde çalışan personellerimiz, hem de gelen misafirlerimiz bizler için çok kıymetli ve insan sağlığı her şeyden önemli bir konu. Dolayısıyla bizler bu konuda maksimum hassasiyet gösteriyoruz.

Odalarda ne tür tedbirler var? Yataklar, duş, mini bar, halı, perde gibi konularda temizlik şeklinde ne tür değişiklikler yapıldı?

Yataklar ve odada ki genel alanlar tamamen dezenfektan ile temizlik işlemleri yapılmış bir şekilde misafirimize teslimi gerçekleştiriliyor. Bornoz havlu gibi ürünler tek kullanımlık şekilde hazırlanıp misafirimize veriliyor. Odada yer alan şampuan saç kremi gibi ürünler tek kullanımlık olarak veriliyor. Odaya temizlik ve dezenfekte işlemi yapıldıktan sonra kimse girmiyor ve misafirlerimiz giriş esnasında ilk kez girildiğine yönelik koyulmuş olan stickerı açarak odaya giriş yapmış oluyor.

Kat görevlileri ve oda servis personelleri bu sürece nasıl hazırlandı. Çünkü misafirlerin en sık temasta bulunduğu kişiler bu görevleri eksiksiz yerine getiren görevliler. Özellikle hijyen eğitimleri konusunda bir strateji uyguluyor musunuz?

Özellikle bu süreçte kendileri de hijyen ve maske kuralları ile birlikte, sosyal mesafe kurallarına eksiksiz uydular. Çalışmış olduğumuz Diversey firmasının vermiş olduğu eğitimlerin tamamına kendileri de katılarak bu alanda sertifika sahibi oldular. Bu eğtimler periyodik olarak devam ediyor ve personellerimiz bu eğitimleri almakta zorunlu.

Röportaj: Hakan Arslan - Tamer Civelek | Grand Makel Hotel

Pandemi sürecininin beraberinde getirdiği bir diğer konu ise, doğal fiyat artışları. Grand Makel’in fiyat politikasından söz eder misiniz? Yapılan tüm bu önlemler, misafirin alacağı hizmetin üzerine ekleniyor mu? Yoksa eski fiyatlar geçerli mi?

Fiyatı oluşturan iki temel etmen arz ve taleptir. Arz ortaya koysanız bile talep edilen bir hizmet ya da bir mal olmadıktan sonra fiyat indirmenin veya çıkarmanın çok büyük bir önemi olmuyor. Burada tamamiyle durumsallık söz konusu. Öncelikle bizim gözlemlediğimiz nokta fiyat hizmet dengesi ve arz talep dengesi. Tabi ki bir turizmci olarak yüksek doluluk ve yüksek fiyatlarla satış yapalım diye düşünürüz, fakat birde günümüzde yer alan gerçekler söz konusu. Dolayısıyla hizmetimizden ödün vermeden, olabilecek en optimal fiyatları misafirlerimize sunamaya çalışıyoruz.

Birazda Grand Makel Hotel’in enfes menüsünden söz edelim. Otelin misafirlerine sunduğu ayrıcalıklı menüsünden söz eder misiniz? Grand Makel’de konaklayan bir misafir hangi yemeği yemeden gitmemeli?

Her misafirimizin damak zevkine uygun olan bir yemeği mutlaka bulabilecekleri zengin menü alternatiflerimiz bulunmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında Makel’in Gölgesi salatamız menümüzün en çok tercih edilenleri arasında yer alıyor.

Son olarak Turizm Ekonomisi’ne neler söylemek istersiniz?

Sektörümüz birçok olumsuz senaryolar ile karşılaştı ancak her seferinde yeniden toparlandı. Bu mesleğe gönül verenlerinin sinerjisi, yaratıcılığı, birlik ve beraberliğin yanında devletimizin de katkıları ile kısa zamanda yine yeniden eski günlerine kavuşacağına inanıyoruz. Ülke olarak, İstanbul olarak çok kıymetli değerlere sahibiz. İçinde bulunduğumuz süreçte canla başla çalışan, sıfırdan bir yapan tüm turizm gönüllülerini, artık kocaman bir aile olduğumuz Grand Makel Hotel Topkapı’nın tüm ekibine ve sektörümüzü yazılı ve görsel basında en iyi şekilde temsil eden sizler gibi tüm yayın organlarına teşekkür ederiz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com