hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Türkiye’nin Hazineleri Tüm Dünyaya Duyuruldu

“Türkiye’nin Hazineleri” dijital koleksiyonu, Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle yayınlandı. Koleksiyonda 70’den fazla hikaye, 10 videodan oluşan belgesel ve 17 adet “Street View” çekimi yer alıyor.

Son Güncelleme :

20 Ekim 2023 - 10:32

Türkiye’nin Hazineleri Tüm Dünyaya Duyuruldu

“Türkiye’nin Hazineleri” dijital koleksiyonu dünyaya duyuruldu. Dünyaca ünlü tarihçi ve belgesel yapımcısı Bettany Hughes iş birliği ile bir video serisinin de yer aldığı dijital koleksiyona pek çok uzman ve müze müdürü de katkıda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı vesilesiyle, Cumhuriyetin kurulduğu topraklarda bin yıllara dayanan mutfak ve kültür mirasından seçkileri Google Arts & Culture platformuna taşımak hedefiyle hayata geçirilen dijital koleksiyonda, Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı tarihi eserler, ören yerleri, sanat ve el sanatları, yemek kültürü gibi hem çok bilinen hem de gizli kalmış pek çok değer ön plana çıkarılıyor.

Dijital koleksiyon, pek çok uzmanın iş birliğiyle hazırlanmış 70’den fazla hikayeye, yazılı ve görsel içeriklere, 10 videodan oluşan belgesel serisine ve Türkiye’de ilk defa kaydedilen 17 yeni “Street View” çekimine ev sahipliği yapıyor. Dijital Proje Türkiye’nin dijital  destek olmaya devam eden Google Türkiye, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın sağladığı içeriklerle oluşturuldu.

“Türkiye’nin Hazineleri” dijital koleksiyonunun detayları T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımlarıyla düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. Bakan Mehmet Nuri Ersoy şu açıklamalarda bulundu: ”Bilindiği üzere, ülkemizin turizm ürünlerini ve hedef pazarları çeşitlendirmek, turizm sezonunu 12 aya ve 81 ilimize yaymak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı aracılığıyla yurt dışında yoğun bir şekilde reklam ve PR çalışmaları yürütüyoruz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda Google ile yaptığımız işbirliğinin ürünü olan Google Arts and Culture Türkiye Platformunu da, ülkemizin dünyaya tanıtılması konusunda önemli bir küresel araç olarak görüyoruz.

Türkiye gibi kültürü ve mutfağı son derece zengin bir ülkenin, bu son derece önemli global platformda yer almaması tabii ki düşünülemezdi. Bu sebeple Google Arts and Culture ekibine ve Google Türkiye’ye bu projenin hayata geçmesi konusunda destekleri ve iş birlikleri için huzurlarınızda teşekkür ederim.

Platformda bugün itibarıyla yer alacak içeriklerin, özellikle nitelikli turist çekme, ürün çeşitliliğinin artırılması ve özellikle ülkemizin popüler turist destinasyonlarının ötesinde 81 ilimizin her birinde sunduğu zengin kültürel ve tarihi mirasın tanıtılması hedeflerimize   destek olacağını ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 Turizm Sektörünün Sunduğumuz Hizmetlerle Desteklenmesi Hep Önceliğimizdi

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ise “Türkiye’nin Hazineleri” ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Google olarak Türkiye’de faaliyetlerimize başladığımız 2006 yılından bu yana ülkemizin güvenle dijitalleşmesi için çalışıyoruz. Kurumların, işletmelerin ve bireylerin dijital dönüşümün getirdiği fırsatlardan faydalanabilmeleri ve dijital ekonominin büyümesi için emek veriyoruz.

Ülkemiz ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden biri olan turizm sektörünün de sunduğumuz ürün ve hizmetlerle desteklenmesi hep önceliklerimiz arasında yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlarken de önemli bir dijital koleksiyon ile ülkemizin değerlerini Google Arts & Culture platformuna taşıyarak hem gelecek nesillere bir hediye bırakmak hem de uluslararası platformda yer alacak bir iş birliği yapmak istedik. Buradan hareketle bizim için çok kıymetli olan Google Arts & Culture platformumuzla yola çıktık.

Başta Sayın Bakanım Mehmet Nuri Ersoy ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz ileTürkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansımıza kıymetli iş birlikleri ile sağladıkları içerikler için ve ayrıca Bettany Hughes’a da Türkiye’nin sunduğu hikayeleri paylaşmaya en az bizim kadar heyecan duydukları için çok teşekkür ediyorum. Google Arts & Culture: Türkiye’nin Hazineleri Dijital Koleksiyonumuzun, kültürümüzün zenginliği ve derinliği de göz önünde bulundurulduğunda daha nice hikayenin yer alacağı dinamik bir koleksiyon haline geleceğine yürekten inanıyoruz.” dedi.

 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Ülkenin Zenginliklerinden Önemli Bir Seçki Dünyaya Sunulacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı vesilesiyle “Türkiye’nin Hazineleri” Dijital Koleksiyonu’nda tüm dünyanın erişimine açılıyor.  Google Arts & Culture Proje Müdürü Rami Jawhar şu açıklamalarda bulundu: ”Türkiye’nin kültürel değerlerini ve zenginliklerini konu alan Google Arts & Culture: Türkiye’nin Hazineleri dijital koleksiyonunu duyurmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz dijital koleksiyon sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde ülkenin zenginliklerinden önemli bir seçki tüm dünyada ulaşılabilir olacak. Antik kentlerden mozaiklere, deniz ürünleri ziyafetinden benzersiz tatlara kadar pek çok farklı alanda seçki ‘Türkiye’nin Hazineleri’ başlığıyla Google Arts & Culture platformu ve ücretsiz mobil uygulaması üzerinden keşfedilmeye hazır.”dedi

 Türkiye Kültür Varlıkları Belgesel Serisi

Dijital koleksiyon içerisinde, dünyaca tanınan İngiliz tarihçi, yazar ve belgesel yayıncısı Bettany Hughes tarafından 10 videodan oluşan bir belgesel serisi de hazırlandı: Osman Hamdi Bey, Troya ve Efsaneleri, Bir İnanç Merkezi Olarak: Efes, Mozaikler, Ölümden Sonra Hayat, Mevlana ve Mirası, Osmanlı Çini ve Halı Sanatı, Cumhuriyet ve Atatürk, Antik Çağlardan Günümüze Mücevher ve Yenikapı Batıkları. Aralarında İlber Ortaylı, Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, Zeynep İnankur, Refika Birgül Fatma Acun, Sevan Bıçakçı gibi tarihçi ve uzmanların da yer aldığı videolarda bahsi geçen kültür varlıkları ile ilgili kısa röportajlar gerçekleştirilerek İngilizce ve Türkçe altyazılarla dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların erişimine açıldı.

İngiliz tarihçi ve belgesel yapımcısı Bettany Hughes, dijital koleksiyonun belgesel süreciyle ilgili şöyle söyledi: “Türkiye’nin zengin kültürel mirasından bir seçki yaratmak için sadece 10 örnek seçmek oldukça zorlayıcı oldu. Seçilecek ve anlatılacak o kadar çok hikaye var ki. Paydaşlarımızla da istişarede bulunarak destansı anıtlardan mozaiklere, zarif mücevherlerden Cumhuriyetin doğuşuna kadar çok geniş bir yelpazeden yararlanarak bir seri oluşturduk.

Çektiğimiz her bir videoda yeni pek çok şey öğrendik. Çekim süreçlerinde ve içerik sağlama noktasında bize yardımcı olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü ve Bakanlık’a bağlı pek çok kuruma, değerli müze müdürlerine, tarihçiler, uzmanlar ve arkeologlara bir kez daha çok teşekkür etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı gibi böylesine önemli bir dönemde böyle bir dijital koleksiyona destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” dedi

Türk Yemek Kültüründen Seçkiler

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı liderliğinde Türkiye’nin zengin mutfak kültüründen oluşan seçkiler de dijital koleksiyonda yer alıyor. Geleneksel Türk kahvaltısından lezzetli dolmalara, çay ve Türk kahvesi kültüründen çorbalara, zeytinyağlılardan on dakikalık mezelere kadar farklı yazılı ve görsel içerikler platformda kendisine yer buluyor.  İçerikler hem Türkçe hem de İngilizce şekilde sunuluyor.  

Kültür Mirası Dijitalleştirildi

Kültür mirasının dijitalleşmesine katkı sağlamak için gerçekleştirilen Google Street View teknolojisi ile çekimi yapılan ören yerleri ve müzelerin de platforma entegrasyonu tamamlandı. Dijital koleksiyonun bir parçası olarak İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Nemrut Ören Yeri, Cumhuriyet Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Galata Kulesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Efes Müzesi, Göbeklitepe, Troya Müzesi, Ani, Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı, Antalya Müzesi, Sagalassos, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Göreme Ören Yeri ve Tunceli Müzesi dijital bir şekilde erişime açıldı.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com