Turizm Ekonomisi

İngilizlerin İlk Tercihi Türkiye

İngiltere’nin, İspanya gibi ülkelerden dönüşte 14 günlük karantina uygulayacağını açıklaması, İngilizlerin yönünü sağlık alanında Pandemi sürecini diğer ülkelere göre daha az kayıpla atlatan Türkiye ve Yunanistan’a çevirmesine sebep oldu.

İngilizlerin İlk Tercihi Türkiye
539279Okundu
01 Ağustos 2020 - 15:44

İngiltere’nin, İspanya gibi ülkelerden dönüşte 14 günlük karantina uygulayacağını açıklaması, İngilizlerin yönünü sağlık alanında Pandemi sürecini diğer ülkelere göre daha az kayıpla atlatan Türkiye ve Yunanistan’a çevirmesine sebep oldu.

Tarifeli seferler ve charter uçuşlarının başlamasının ardından İngiltere’den ülkemize gelen kişi sayısı git gide geçen yıl ki rakamlara yaklaşmaya başladı. İngiltere, Covid-19 nedeniyle yeniden sıkıntılı günler geçiren İspanya’ya gidip dönenlere 14 gün karantina uygulaması getirdi. İngilizlerin en çok tercih ettikleri ülke olan İspanya’dan dönüşte hükümetin turistlere karantina uygulayacak olması nedeniyle İngiliz turistler arka arkaya İspanya tatillerinden vazgeçiyor. Her yıl yaklaşık 15 milyon İngiliz İspanya’da tatil yapıyor. Pandemi süreci nedeniyle dünyadaki turizm gelirleri ve seyahat tercihleri nerdeyse yarı yarıya düşmüş olsa da büyük çaplı bir İngiliz turist akınının Türkiye’ye kayması bekleniyor. Turizmciler, özellikle sağlık altyapısının güvensiz ve yetersiz olduğundan dolayı turistlerin Türkiye’yi tercih ettiklerini söyledi. Charter uçuşlar Jet2holidays tarafından 15 Temmuz’da başlatıldı. Easyjet ve TUI ise Türkiye operasyonlarına 1 Ağustos’ta başlıyor. Şirketlerin ek sefer planı da var.

Türkiye’nin pandemi sürecinde sağlık alanındaki başarısının artık tüm Avrupa tarafından fark edildiğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Sağlık açısından Türkiye’nin yeterli altyapıya sahip olması İngiliz turistlerin İspanya ve Yunanistan’dan önce Türkiye’yi tercih etmesine neden oluyor. İngilizler temmuz ortasından bu yana geliyor. Yapılan yeni rezervasyonlarda ise 8 Ağustos’tan sonra Ege’ye ciddi talep var. Eylül ve ekim ayları ile kasıma kadar uzayan süreçte, büyük bir İngiliz akını olur gibi gözüküyor. Rezervasyonlar bunu gösteriyor” dedi.

Charterlarda yüzde 80-90 doluluk oranı gördüklerini söyleyen Easyjet Holidays’in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul,” İngiltere’den Türkiye’ye Charter uçuşları 1 ağustosta başlayacak. Ciddi bir doluluk oranı var. Bu doluluklar bizlere de cesaret veriyor. Bu oranların korunarak tüm charter uçuşların benzer tabloda devam etmesi önemli. Sezonun kalan 3-4 ayının iyi doluluklarla geçmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin hizmet ve altyapı kalitesiyle diğer rakiplerinden ayrıştığını belirten Tonbul, İngiltere’nin İspanya kararının üzücü olduğunu fakat Türkiye için sevindirici olduğunu kaydetti. Turist talebinin daha ziyade Türkiye’ye doğru olacağını söyleyen Tonbul,”Pandemi nedeniyle rezervasyonlar çok kısa vadeler için geliyor. Mesela şu anda ağustos için geliyor, ardından eylül için oluşacak. O yüzden daha ilerisini göremiyoruz ama olumlu gidişi çok iyi hissediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, İngiltere kararının; Türkiye, Yunanistan ve İtalya’yı harekete geçirebileceğini söyledi. Uysal, “Tatile gittikten sonra kimse 14 gün karantinaya girmek istemez. Şu anda olumlu bir haber. Ancak tabii pandemi nedeniyle charter uçuşlar geçen yılın yarısı kadar olabilecek. Diğer taraftan İspanya kararının yansıması, tatile çıkmak için endişe verebilecek olması açısından da değerlendirilebilir. Yaşayıp göreceğiz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright | Turizm Ekonomisi | 2019-2021 Sitemizde Yer Alan Haberler İzinsiz Kullanılamaz!

    Görüşme Başlat
    TurizmEkonomisi.Com
    Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

    Haber Merkezi
    haber@turizmekonomisi.com

    Reklam Servisi
    reklam@turizmekonomisi.com