Turizm Ekonomisi

Jolly Tur, Gelecek Nesiller İçin “Mirasım Türkiye” Projesini Gerçekleştirdi

33 yıldan bu yana Turizm sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin en önemli turizm markalarından biri olan Jolly Tur, Türkiye’nin doğal ve kültürel miraslarını tanıttı.

Jolly Tur, Gelecek Nesiller İçin “Mirasım Türkiye” Projesini Gerçekleştirdi
1818-Okudu
31 Mayıs 2020 - 16:21

33 yıldan bu yana Turizm sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin en önemli turizm markalarından biri olan Jolly Tur, Türkiye’nin doğal ve kültürel miraslarını tanıttı.

Jolly Tur’un Tophane-i Amire’ de gerçekleştirdiği etkinlikle; Türkiye’nin zengin mirasını gelecek nesillere bırakmak için “Mirasım Türkiye” anlayışıyla yürüttüğü proje kamuoyu ile paylaşıldı. Etkinlikte kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan Prof. DR. İlber Ortaylı, Jolly Tur’un projesi olan “Mirasım Türkiye”nin, farkındalık yaratmak açısından önemli olduğunu söyledi. 

Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, Prof. Dr. İlber Ortaylı, çevreci programlarıyla herkes tarafından sevilen Cem Seymen, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov, Jolly Tur Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu yerlerini alırken, TUROB Başkanı Müberra Eresin, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve çok sayıda konuk programda yerlerini aldı.

Ortaylı; “Bu proje farkındalık yaratması açısından çok önemli”

Gelecek nesiller için sürdürülebilir turizm panelinde konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı “Endemik bitkilerin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Turistler ülkemizi tercih ediyor evet ama yetmez. Daha da kalkınmalıyız, Türkiye’ye çok sayıda turist gelirken hazırlanmış bir rapor var. Hazırlanan raporda ‘Bu rakamlar sizi sevindirmesin, çünkü Türkiye nüfusu giderek artıyor. Bir süre sonra sahilleriniz gelen turistlere yetmeyecek’ demişti. Öyle de oldu, o yüzden bu proje farkındalık yaratması açısından çok önemli” dedi.

Mete Vardar; “İşimizi hiçbir zaman ticaret olarak görmedik”

Panel öncesi Jolly Tur çalışmaları hakkında bilgi veren Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, duyduğu heyecanı ve memnuniyeti dile getirdi. “Çok gururluyuz” diyerek söze başlayan Vardar, “En büyük mirasımız ülkemiz ve çocuklarımızdır. Bizler 33 senedir şirket olarak bu serüvende çok önemli işler yaptık. İşimizi hiçbir zaman ticaret olarak görmedik. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak gördük. Çocuklarımıza iyi bir miras bırakabilmek için hep beraber seferber olduk. Geçtiğimiz yıl ülkemizin unutulmaya yüz tutmuş değerlerini yeniden hatırlattık. Çünkü maalesef bu değerler hatırlatılmadığında unutulabiliyor” dedi. İşlerini hiçbir zaman ticaret olarak görmediklerinin altını çizen Vardar, “Kendi içimizde bir bütçe oluşturduk ve çok güzel işler yaptık. Bunu ticaret olarak görsek otuz yılda geri dönme şansı yoktu. Ama bizler o kadar büyük haz duyarak yaptık ki bugün burada ‘Mirasım Türkiye’ sloganıyla beraber bunu taçlandırıyoruz. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iki yıllık bir planlama yaptık. Bu plan çerçevesinde bugünden itibaren işe başlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yasemin Develioğlu “Koyları veya ormanları bekçiler ya da yasalar tek başına koruyamaz”

Sürdürülebilir turizmin Türkiye’de çok oturmuş bir kavram olmadığını belirten Jolly Tur Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu, bunun ancak toplumun her kesiminde bilincin ve farkındalığın yaratılmasıyla mümkün olabilecek bir kavram olduğuna dikkat çekti. Develioğlu, “Çünkü koyları veya ormanları bekçiler ya da yasalar tek başına koruyamaz. Bizim toplumda bu bilinci oluşturuyor olmamız lazım. Aslında tam olarak bunun için ‘Mirasım Türkiye’ kampanyasını başlatıyoruz. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile yapacağımız ortak çalışmanın ana temelinde hem yerel işletmelerde, hem de ziyaretçilerde bu farkındalığı arttırmak üzerine çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Yerel kimliğini koruyabilen kentler dünyada ön plana geçiyor”

Yasemin Develioğlu, “Dünyadaki turizmin gündemine baktığımızda kültür turizmini ilk sırada görüyoruz. Çünkü insanlar çok daha fazla deneyimin peşinden gidiyorlar. Farklı kültürleri tanıyacakları, hayatlarına farklılıklar katacakları serüvenler arıyorlar. Biz Türkiye’de ne yazık ki kültür turizminde istediğimiz noktaya gelmiş değiliz. Her tarafı birbirinin benzeri şekilde yönetiyoruz. İşte bu noktada kendi özgünlüğünü, yerel kimliğini koruyabilen kentler dünyada ön plana geçiyor. Bizim de Türkiye’de yapmamız gereken bu yerel kimliği biraz daha markalaştırmak olacaktır” dedi.

Copyright | Turizm Ekonomisi | 2019-2021 Sitemizde Yer Alan Haberler İzinsiz Kullanılamaz!