hava 13° Orta
DOLAR 31,0708 % % 0.17
EURO 33,6790 % % -0.05
GRAM ALTIN 2.032,57 % % 0,77
ÇEYREK A. 3.323,25 % % 0,77
BITCOIN 1.601.979 % -0.53
SON DAKİKA
Google News

Türkiye Kruvaziyer Turizm Alanında Giderek Gelişiyor

Türkiye, önemli kruvaziyer limanları olan bir ülke. Özellikle son dönemlerde kruvaziyer turizminde öne çıkan ülkeleri arasında olduğu görülüyor. Yabancı turistlerin Türkiye’de yaptıkları harcamalar ve Türk firmalarının yakın dönemde  kruvaziyer gemilerine hizmet verme oranlarını giderek artış gösteriyor.

Son Güncelleme :

31 Ekim 2023 - 9:20

Türkiye Kruvaziyer Turizm Alanında Giderek Gelişiyor

Türkiye, kruvaziyer turizminin en çok tercih edilen ülkeleri arasında yer alma yolunda ilerliyor. 2023 yılının ilk  beş aylık periyodunda limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre % 43.1 oranda artış gösterdi. Kruvaziyer yolcu sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre % 114 artı. Kruvaziyer turizmi için Akdeniz ve Karadeniz’in yükselen değer olduğunu söyleyen Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Kruvaziyer turizminde doğru yatırımların sürdürülebilir olması gerekiyor. Kamu ve özel sektör gerekli yatırımları yaparsa Türkiye yüzyılı, kruvaziyerin de yüzyılı olacaktır!” ifadelerini kullanarak kruvaziyer turizmin yükselişinin doğru yatırımdan geçtiğinin altını çizdi.

Kuşadası İstanbul Çeşme Ve Bodrum Kruvaziyer Turizmin Öncü Limanlarına Ev Sahipliği Yapıyor
Türkiye, önemli kruvaziyer limanları olan bir ülke. Özellikle son dönemlerde kruvaziyer turizminde öne çıkan ülkeleri arasında olduğu görülüyor. Türkiye’de cruise firmalarının en işlek noktasını Kuşadası Limanı oluşturuyor. Kuşadası Limanı’ndan sonra İstanbul limanları geliyor. Türkiye’de ilk kez yabancı sahipli bir yolcu gemisi işletmeciliği yapan firma olan Camelot Maritime’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “2021 yılının son çeyreğinde İstanbul Galataport Limanı’nın açılması kruvaziyer limanlarımızın kalitesini de artırdı. Çeşme ve Bodrum limanları da önde gelen limanlarımız arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Kruvaziyer Yolcu Sayısı Bu Şekilde Yükselmeye Devam Ederse Yıl Sonunda Bir Milyonu Aşabilir
Çavuşoğlu, 2022 yılında 993 kruvaziyer gemisinin ülkemize geldiğini, aynı yıl içinde kruvaziyer yolcu sayısının ise 1.010.767 kişi olduğunu söyledi. 2022 yılına ait verileri de değerlendiren Çavuşoğlu, Nisan ayında 88 bin 566 olan kruvaziyer yolcu sayısının Mayıs’ta 176 bin 840’a, Haziran’da 183 bin 407 ve Temmuz’da 209 bin 33’e çıktığını belirtti.  Çavuşoğlu, konuşmasına “Geçen yıl Mayıs-Haziran- Temmuz döneminde ülkemize 341 bin 556 kurvaziyer yolcu gelirken, bu yıl ise aynı dönemde bu sayı yüzde 66,7 artarak 569 bin 280’e ulaştı. Eğer artışlar bu şekilde yükselmeye devam ederse yıl sonu bir milyonu aşmasını bekliyoruz” cümlelerini de ekledi.

Türkiye’de Bir Denizcilik Bakanlığı Kurulduğu Taktirde Denizcilik Sektörü İvme Kazanacak
Karadeniz’in ve Akdeniz Çanağı’nın özelliklerini aynı anda sunabilen başka bir turizm destinasyonu olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Camelot Maritime olarak sürekli özel sektörün denizcilik alanına yatırım yapması gerektiğini söylüyoruz. Sadece özel sektör değil kamu tarafının da bu konuda yatırımlarla özel sektöre katkı sunması gerektiğini her platformda vurguluyoruz. Vurguladığımız bir diğer konu ise 3 tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkede denizcilik bakanlığının mutlaka kurulması konusudur. Denizcilik ile ilgili kurulacak bakanlığımız ile birlikte sektörün ivme kazanacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu

Kruvaziyer Turizmi Orta Ve Üst Gelir Grubuna Hitap Ediyor
Kruvaziyer turizminin yüksek oranda gelir isteyen bir turizm dalı olmasından ötürü orta ve üst gelir grubuna hitap eden bir turizm çeşidi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu,“Kruvaziyer destinasyonlar içerisinde, son yıllara kadar Kuzey Amerika, Güney Amerika ve tropik adalar ön planda idi. Günümüzde Uzak Doğu, Kutuplar, Baltık Denizi Bölgesi, Arap Yarımadası, Kızıldeniz, Karadeniz ve özellikle Akdeniz Bölgesi gerek pazarlama stratejisi gerekse kruvaziyer destinasyonlarında yeni güzergahlar yaratması bakımından dikkat çekiyor. Akdeniz Çanağı, kruvaziyer destinasyonları için giderek yükselmekte olan bir yıldız olduğundan, Güney Amerika destinasyonundan sonra ikinci sıraya yükseldi ve son yıllarda kruvaziyer turizmin gözdesi haline geldi. Eğer doğru yatırımları sürdürülebilir kılabilirsek, Türkiye yüzyılını kruvaziyerin de yüzyılı yapabiliriz” diye konuştu.

Verilere Göre Türkiye’ye Gelen Yabancı Turistler Arasında En Yüksek Oran Rusya’ya Ait
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının 202o’de 15.963.997 kişi olduğunu belirten Çavuşoğlu, “2021 yılında ülkemize gelen turist sayısı 30.040.000 kişiye ulaşmıştır. 2022 yılında ise 51.039.000 kişi seviyesine erişmiştir. Ülkelere göre baktığımızda, 2022 yılında Rusya’dan 5.232.611, Gürcistan’dan 1.514.813, Kazakistan’dan 712.136, Azerbaycan’dan 683.834, Ukrayna’dan 675.467 turistin ülkemizi ziyaret ettiğini görüyoruz” dedi. 2022’de yurt dışına çıkan toplam Türk turist sayısının 7.266.773 kişi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu şu bilgileri verdi: “2022 yılında ülkemizden kıta Avrupası’na (Avusturya, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, Birleşik Krallık) 1.384.985 turist çıkış yapmıştır. Kıta Avrupası’nı ülke bazında Irak izlemiştir. Ülkemizden Irak’a giden turist sayısı 1.041.681 kişi olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’den Bulgaristan’a 854.479 turist giderken Gürcistan’a giden turist sayımızın 762.745 kişi olduğunu görüyoruz.” dedi.

Yurt Dışından Gelen Turistlerin Kişi Başına Yaptıkları Harcamalar Yıllar İçinde Artış Gösteriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemize gelen turistlerin kişi başı yaptıkları harcamanın 2020 yılında 762 dolar, 2021 yılında 785 dolar, 2022’de ise 1.096 dolar olacak şekilde gerçekleştiğini söyleyen Çavuşoğlu, 2022 yılında yurt dışına seyahat eden Türk turistlerin kişi başı yaptıkları ortalama harcamasının ise 589 dolar civarında olduğunu belirtti.

İnşaa Sektörü Ve Alt Yapı Yatırımları Desteklenirse Kruvaziyer Sektörünün Etkileri Artacak

Denizcilik alanında hizmet veren Türk firmalarının yakın dönemde  kruvaziyer gemilerine hizmet verme oranlarını giderek  arttırdıklarını ifade eden Cemelot Maritime Genel Müdürü Gürbüz Can, “İnanıyoruz ki; dünya gemi inşaa ve tamir sektöründe çok iyi yerlerde olan gemi inşaa sanayimiz bu alanda daha iyi yerlere gelecektir. Bu anlamda gemi inşaa sektörü desteklenmeli ve alt yapı yatırımlarına ağırlık verilmelidir. Böylelikle kruvaziyer sektörünün turizm gelirlerine olan etkilerinin gemi inşaa/onarım ve yan sanayiye de ciddi ekonomik katkıları olacağına eminiz.” şeklinde konuştu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com