Turizm Ekonomisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Genelge Yayınladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrolü normalleşme sürecine geçilmesi ve turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal ya da faaliyete geçecek olan konaklama tesislerinde alınacak önlemler başlığıyla yeni bir genelge yayınladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Genelge Yayınladı
5392102Okundu
02 Haziran 2020 - 23:56

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrolü normalleşme sürecine geçilmesi ve turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal ya da faaliyete geçecek olan konaklama tesislerinde alınacak önlemler başlığıyla yeni bir genelge yayınladı.

Haziran’ın ilk günü ile başlayan kontrollü normalleşme süreci, bir çok işletmenin kepenk açması ve yeni önlemlerin uygulanmasıyla birlikte, müşterilerine hizmet vermeye başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 12/5/2020 tarihli ve 2020/6 Sıra Sayılı genelgesinde ele alınan noktalar şu şekilde sıralandı;.

“Çocuk alanlarında hijyen ve sağlık kurallarına uygun şekilde hizmet verilecek”

1- 2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin “GENEL KULLANIM ALANLARI” başlıklı bölümünde yer alan “Tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları, çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi-alanı gibi üniteler hizmete açılmaz.” ibaresi aşağıda belirtilen şekilde değiştirilmiştir.

“Konaklama tesisleri bünyesinde yer alan mini kulüpler hizmete açılması halinde, aşağıdaki kurallara ilave olarak, kreşler için Covid-19 kapsamında normalleşme sürecine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına göre hizmet verirler. Mini kulüplerin sosyal mesafe düzenlemelerine uygun olarak kapasiteleri belirlenir ve belirlenen kapasitede çocuk, rezervasyon ile kabul edilir. Çocukların oyun/yemek masaları, bireysel oyun alanları, varsa yatakları arası mesafe en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenir.

“Çocuklar sağlık kontrolünden geçirilecek, ani gelişme olduğunda sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek”

Mini kulübe girişte, çocukların temassız ateş ölçümü yapılır. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjuktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olan çocuklar aileleri ile irtibata geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilir.

Giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyeni için el antiseptiği bulundurulur. El antiseptikleri çocukların ulaşamayacakları yerlere konulur ve personel gözetiminde çocukların kullanması sağlanır.

“Açık alan etkinliklerinde sosyal mesafe kurallarına uyulacak”

Ünitelerin sık sık kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması yapılır. Bu ünitelerde klima ve vantilatör çalıştırılmaz. Çocukların sık sık dışarı çıkması ve daha çok açık alan etkinlikleri yapmaları sağlanır. Açık alan etkinliklerinde de sosyal mesafe kurallarına uyulur.

Sert yüzeylerde deterjan ile temizlik sonrası 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfeksiyon yapılır. Çamaşır suyu uygun olmayan yüzeylerde %70 oranında alkol içeren ürünlerle hijyen sağlanır. Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla veya makine ile yıkamayla veya sıcak buharla temizlenir.

Oyuncaklar, hobi malzemeleri, çocuk oyun parkı donanımları sık sık su ve deterjanla temizlenir. Sonrasında %70’lik alkol ile silinir ve kurutulur. Temizlik için bulaşık makinesi de kullanılabilir. Yüzeyi nedeniyle (pelüş, tüylü) sık temizliği ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklar kaldırılır.

“Eğitimli personeller görev alacak”

Oyuncakların tekrar kullanılabilmesi için temizlenmesi gerektiğinden yeterli sayıda oyuncak bulundurulur. Bu alanlarda konusunda eğitimli personel bulundurulur. Görevli personel tarafından çocuklar arası sosyal mesafenin korunması ve çocukların bulaşı riskini artıran fiziksel faaliyetlerde bulunmamaları sağlanır. Kulüp programları bu esasa göre düzenlenir.

Tuvaleti kullanan çocukların öncesinde ve sonrasında ellerini yıkaması sağlanır, çocukların tuvaletleri tek tek kullanmasına özen gösterilir. Mini kulüplerin genel temizliği ve bakımı, personeli, bünyesinde bulunan yeme içme üniteleri, genel kullanım alanları ve diğer hususlar hakkında 2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin ilgili hükümleri uygulanır.”

“Sağlıklı Turizm Sertfikası olmayan işletmeler hizmete açılmayacak ibaresi değiştirildi”

2- Genelgenin “GENEL KULLANIM ALANLARI” başlıklı bölümünde yer alan “Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri Sağlıklı Turizm Sertifikası bulunmayan tesislerde hizmete açılmaz.” ibaresinin “Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri İçişleri Bakanlığınca Covid-19 kapsamında normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslar uyarınca faaliyette bulunur.” şeklinde değiştirilmiştir.

Copyright | Turizm Ekonomisi | 2019-2021 Sitemizde Yer Alan Haberler İzinsiz Kullanılamaz!

Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com