Turizm Ekonomisi

Özgen Uysal: ‘Rusya – Ukrayna Savaşı Bizi Olumsuz Etkiler’

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal ile sezona dair görüşlerini ve  değerlendirmelerini aldık.

Özgen Uysal: ‘Rusya – Ukrayna Savaşı Bizi Olumsuz Etkiler’
539223Okundu
14 Şubat 2022 - 9:15

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal ile sezona dair görüşlerini ve  değerlendirmelerini aldık.

Sürekli bir belirsizlik yaşandığını, kimsenin ne olacağını tahmin edemediğini söyleyen Uysal, “Pandemi konusunda öngörüler sunuluyor, aşı kampanyaları başlıyor ama herkes bir belirsizlik içerisinde. Ama yavaş yavaş Mart sonu veya Nisan sonu gibi Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarından yola çıkarsak azalacak gibi görünüyor.

”Bir an önce erken rezervasyonlarını yapmalarını tavsiye ediyoruz”

“Zaten sayısal veriler de dış pazarın çok iyi olacağını gösteriyor. 2019 sayılarını geçmemiz işten bile değil ama herhangi bir aksaklık olmazsa özellikle yurt dışı pazarında Dalaman, Bodrum ve Antalya havalimanlarında sayılar çok iyi. Umarım olumsuz bir şey olmaz. Yurt içi pazarda da durum iyi ama dövizin artması nedeniyle yerli misafirlerimiz yer bulmakta sıkıntı yaşayacak veya fiyatların çok yüksek olması ile karşı karşıya kalacak gibi duruyor. Onun için bir an önce erken rezervasyonlarını yapmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

”Turizm sektörü olarak 2 senede yetişmiş insan kaynağımızı kaybettik”

2022 için dezavantajlardan da bahseden Uysal, “Artan maliyetler ile turizm sektöründeki bazı noktalar çevrilemez hale gelebilir. Özellikle akaryakıt fiyatındaki artış sürdürülemez noktada. Bir diğer önemli konu da yetişmiş insan kaynağı konusu. Turizm sektörü olarak 2 senede yetişmiş insan kaynağımızı kaybettik. Çalışanlarımızı başka sektörlere kaptırdık. Bundan dolayı personel bulmada çok büyük zorluk olacağını düşünüyorum. Umarım bu sorunu kolaylıkla çözeriz.” şeklinde açıklaması ile turizm sektörünün karşı karşıya kaldığı sorunları açıkladı.

”Rusya-Ukrayna savaşı Türkiye’yi olumsuz etkiler”

Her zaman olduğu gibi en çok Rus pazarının geleceğini tahmin ettiklerini söyleyen Uysal, peşinden sırayla İngiltere, Ukrayna ve muhtemelen Almanya’nın geldiği görüşlerini paylaştı. Uysal ayrıca Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin ülkemiz için kritik olduğunu ve Rusya Ukrayna savaşı çıkarsa 1. ve 3. büyük pazarımız olan iki ülkenin savaşa girmesinin Türkiye’yi olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Şu anda turizm sektörünün odaklandığı noktanın bu olduğunu söyledi.

”Bu yıl çok rahat 50 milyar doları aşacağımıza inanıyorum”

Turizmden bu yıllık gelir beklentisi konusunda ise Uysal, “Daha önce 35 milyar doları aştık. Bu yıl çok rahat 50 milyar doları aşacağımıza inanıyorum. Sadece biraz yüksek gelirli turist portföyüne ulaşmamız gerekiyor. Biliyorsunuz bakanlığımız tarafından TGA isimli bir yapı kuruldu. TGA’nın asıl amacı bu ama geçtiğimiz yıl yüksek gelirli grubu kaçırdığımızı görüyoruz. Umarım 2022 yılında sayılarını arttırırız.” dedi.

TÜRSAB’ın yaklaşan seçimlerinde şu anki başkanı Firuz Bey’den başka başkanlığa adaylığını açıklayanın olmadığını bildiren Uysal TÜRSAB seçimlerinin her zaman canlı ve hareketli geçtiğini söyledi. Kendi adına başkanlarından memnun olduklarını ve kendisiyle devam edeceklerini düşündüklerini ifade etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright | Turizm Ekonomisi | 2019-2021 Sitemizde Yer Alan Haberler İzinsiz Kullanılamaz!

    Görüşme Başlat
    TurizmEkonomisi.Com
    Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

    Haber Merkezi
    haber@turizmekonomisi.com

    Reklam Servisi
    reklam@turizmekonomisi.com