hava Orta
DOLAR 31,0815 % % 0.29
EURO 33,6819 % % 0.1
GRAM ALTIN 2.017,54 % % 0,03
ÇEYREK A. 3.298,67 % % 0,03
BITCOIN 1.611.021 % -0.816
SON DAKİKA
Google News

Yüzde Yüz Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını A380 İle Test Etmek İçin Uçan Havayolu Şirketi Emirates Oldu

Son Güncelleme :

30 Kasım 2023 - 8:22

Yüzde Yüz Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını A380 İle Test Etmek İçin Uçan Havayolu Şirketi Emirates Oldu

Yüzde yüz Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile A380 gösteri uçuşu gerçekleştiren dünyanın ilk havayolu şirketi, yakıtı uçağın mevcut sistemiyle tam uyumluluk içinde kullanması ile Emirates oldu.

Kaptan Khalid Binsultan ve Kaptan Philippe Lombet tarafından gerçekleştirilen test uçuşu, %100 SAF ile çalışan dört motordan biriyle Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan (DXB) havalanarak, jet yakıtının teknik ve kimyasal gereksinimlerini karşılayan ve aynı zamanda daha sürdürülebilir bir alternatif olma potansiyelini göstermeye yardımcı oldu. SAF, geleneksel jet yakıtıyla karşılaştırıldığında yakıtın kullanım ömrü boyunca karbon emisyonlarını %85’e kadar azaltabiliyor.

Uçuş Havacılık ve Alternatif Yakıtlar Konferansı Kapsamında Gerçekleşti

Emirates A380 gösteri uçuşu; havacılık endüstrisi, uluslararası kuruluşlar, düzenleyici kurumlar ve politikayla ilgili kararları yönlendiren üst düzey yetkililerin Üçüncü Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Havacılık ve Alternatif Yakıtlar Konferansı (CAAF/3) için Dubai’de bir araya gelmesiyle gerçekleşti.

Airbus, Engine Alliance, Pratt & Whitney, Neste, Virent ve ENOC’tan özel iş birlikçiler uçuş için testler, teknik değerlendirmeler ve veri analizi üzerinde çalışıyorlar.%100 SAF kullanılarak yapılan sağlam motor testi, motorun performansını etkilemeden veya herhangi bir modifikasyon gerektirmeden özel olarak harmanlanmış %100 oranda SAF ile çalışma kabiliyetini doğrulamak amacıyla gerçekleştirildi. Yer motoru testleri Dubai’deki son teknoloji ürünü Emirates Mühendislik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Düşük emisyonlu jet yakıtı alternatiflerine yönelik global talep artıyor”

Emirates Havayolu Operasyon Direktörü Adel Al Redha, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Emirates, dört Engine Alliance GP7200 motorundan birine %100 SAF’lı güç sağlayan bir A380’in operasyonunu gerçekleştiren dünyadaki ilk yolcu havayolu şirketidir. Bu, Emirates ve ortaklarımız için bir başka gurur verici an. Çünkü daha yüksek SAF konsantrasyonlarının araştırılması ve denenmesi sonucunda, %100 SAF uçuşunun endüstri tarafından benimsenmesine yol açacak şekilde sözleri eyleme geçiriyoruz.

Bu, dört motorlu geniş gövdeli bir uçak olan A380’in motorlarından birinde SAF kullanımının tasdik edilmesi açısından bir başka önemli adıma işaret ediyor. Düşük emisyonlu jet yakıtı alternatiflerine yönelik global talep artıyor. Üreticilerin ve tedarikçilerin SAF’ı ticarileştirme ve kullanılabilir hale getirme çalışmaları, önümüzdeki yıllarda Emirates’in ve daha geniş anlamda endüstrinin karbon emisyonlarını düşürme yolunda ilerlemesine yardımcı olmak için kritik öneme sahip olacak.”

“Dünyanın en büyük uçağı A380’i uçurduğunu görmek sembolik bir an.”

Airbus İletişim ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Julie Kitcher konuyla ilgili şunları söyledi: “Emirates’in, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları ile çalışan bir motorla güç sağlanan, dünyanın en büyük uçağı A380’i uçurduğunu görmek sembolik bir an. Bu yakıtlar, günümüzde havacılık endüstrisindeki CO2 emisyonlarını azaltmanın en etkili yolu ve dünyanın önde gelen havayolları tarafından giderek daha fazla destekleniyor.

SAF, sektörün 2050 yılında net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için hayati önem taşıyor ancak tüm sektörün desteğine ihtiyacı var. Airbus olarak tüm uçaklarımızı 2030 yılına kadar %100 SAF özellikli hale getirmek için çalışıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda global SAF pazarını büyütmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Airbus’ın şirket olarak amacı, güvenli ve birleşik bir dünya için sürdürülebilir havacılık alanında öncü olmak. Emirates ile olan ortaklığımız sayesinde tutkuyu eylemle birleştiriyoruz.”

“İleriye dönük olarak daha sürdürülebilir havacılığa olan bağlılığı paylaşıyoruz”

GE Aerospace ve Pratt & Whitney’in 50-50 ortak şirketi olan Engine Alliance’ın Başkanı Amy Johnston: “Engine Alliance ve Emirates’in, A380’in hizmete girmesinden 15 yıl öncesine dayanan güçlü bir ilişkisi var. Emirates’in en son SAF gösteri uçuşunu desteklemekten gurur duyuyoruz ve ileriye dönük olarak daha sürdürülebilir havacılığa olan bağlılığı paylaşıyoruz” dedi.

“2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmanın anahtarı inovasyon ve iş birliğidir.”

GE Aerospace Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Türkiye Global Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aziz Koleilat: “Bu %100 SAF gösteri uçuşunun gösterdiği gibi, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmanın anahtarı inovasyon ve iş birliğidir. GE Aerospace olarak Emirates’i bu büyük başarısından dolayı tebrik ediyor ve daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik sektör çabalarına güç vermekten gurur duyuyoruz. Tüm GE Aerospace ve Engine Alliance motorları bugün onaylı SAF karışımları üzerinde çalışabiliyor. GE Aerospace, kapsamlı araştırma ve testler sayesinde havacılık endüstrisinde %100 SAF’ın onaylanmasına ve benimsenmesine öncülük etmeye yardımcı oluyor” dedi.

“SAF kullanımını artırmak, havacılıkta net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak için kritik önem taşıyor”

Pratt & Whitney Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Graham Webb ise konu hakkında şunları söyledi: “SAF kullanımını artırmak, havacılıkta net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak için kritik önem taşıyor ve biz Pratt & Whitney’in tüm motorlarının ve APU’larının mevcut ve gelecekteki SAF özellikleriyle %100’e kadar uyumlu olmasını sağlamaya kendimizi adadık. Emirates A380’de yapılan bu uçuş gösterisi, önümüzdeki yıllarda uçan tüm ticari uçaklar için potansiyel kullanım ömrü emisyon azaltımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak %100 SAF için gelecekteki standartların oluşturulmasına yönelik ivme kazanmaya devam ediyor.”

“Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, hava yolculuğu emisyonlarının azaltılmasında çok önemli bir rol oynuyor”

Neste’nin Yenilenebilir Havacılık iş kolunda Ticari Yönetim ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Wood: “Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, hava yolculuğu emisyonlarının azaltılmasında çok önemli bir rol oynuyor, ancak karbondan arındırma potansiyelinden tam anlamıyla yararlanmak için %100 SAF kullanımını etkinleştirmemiz gerekiyor.

Neste’nin SAF’ını kullanan bu Emirates A380 uçuşu gibi test uçuşları, %100 SAF sertifikasyonu yolunda önemli bir adım. Emirates’i ileriye giden yolu açmaya yardımcı olma çabalarından dolayı alkışlıyoruz. Neste, SAF’ın erişilebilirliğini ve kullanımını hızlandırmak için ortaklarıyla yakın iş birliği içinde çalışıyor. SAF tedarikini Dubai’ye de artırmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

“Test uçuşu, günümüzün ticari havayolu motorlarında kusursuz şekilde çalışabildiğini gösterdi.”

Virent Başkanı ve Baş Hukuk Müşaviri Dave Kettner ise şunları söyledi: “Virent olarak Virent’in daha temiz yanan BioForm® SAK’ını içeren %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanan bir başka başarılı gösteri uçuşundan dolayı Emirates Havayolu’nu tebrik ediyoruz. Virent’in bitki bazlı yakıt teknolojisiyle yapılan bu test uçuşu, %100 yenilenebilir yakıtın mevcut teknik özelliklerini karşılayabildiğini ve günümüzün ticari havayolu motorlarında kusursuz şekilde çalışabildiğini gösterdi.

Sürdürülebilir havacılık yakıtını daha yaygın kullanıma sunmak için bu grup gibi şirketlerden oluşan bir konsorsiyumun bir araya gelmesi kritik önem taşıyor. Virent geleceğe odaklanan şirketlerle iş birliği yapmaya devam edecek. Bu iş birliği sayesinde de emisyonları azaltmaya ve yakıt açısından daha verimli bir havayolu endüstrisine güç vermeye devam edebiliriz.”

“Havacılık sektörü karbondan arındırmaya bir adım daha yaklaştı.”

ENOC Grup CEO’su, Majesteleri Saif Humaid al Falasi ise konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “ENOC olarak, herkes için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak amacıyla stratejik ortaklar ve sektör uzmanlarıyla iş birliği içinde çalışmanın öneminin farkındayız. Bizi BAE’nin havacılık sektörünü karbondan arındırmaya ve onu düşük karbonlu havacılık yakıtları için bölgesel bir merkeze dönüştürmeye bir adım daha yaklaştıran, Emirates’in Airbus A380 ile ilk %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı gösteri uçuşundaki yakıta katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilir büyümenin devamını sağlamak için BAE’nin havacılık sektöründeki çabalarını desteklemeye kararlıyız.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com