hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Türkiye’deki depremler dünyadan uzmanların merceğinde

Son Güncelleme :

11 Şubat 2023 - 10:59

Türkiye’deki depremler dünyadan uzmanların merceğinde
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS),  6 Şubat’ta yaşanan, yaklaşık 15 milyon kişiyi etkileyen ve 10 ilde büyük yıkıma sebep olan depremin neden bu kadar yıkıcı olduğunu araştırdı. Benzer büyüklükteki bazı depremlerin bu kadar yıkıcı olmamasına  rağmen Türkiye’deki depremin neden böyle bir felakete yol açtığı konusu tüm detaylarıyla ele alındı.
Washington Post gazetesinde yayınlanan makaleye göre büyük yıkıma depremin şiddetinden çok serbest kalan enerjinin yol açtığı belirtildi. Yaşadığımız depremde,  2010 yılında Haiti’de 300 bin kişinin yaşamını yitirdiği depremden 30 misli enerjinin açığa çıktığı belirtildi.
Gazetede yer alan bilgilere göre depremlerin yıkıcılığında altyapı sorunları kadar deprem sırasındaki sismik aktivite ve açığa çıkan enerji de etkili oluyor.
USGS’de jeofizikçi olarak görev yapan Dara Goldberg, “4.0 ve 4.1 büyüklüğündeki depremler ile 7.7 ve 7.8 büyüklüğündeki depremler arasında açığa çıkan enerji aynı değil” 
Yapılan açıklamaya göre depremin büyüklüğünü logaritmik olarak ölçmek depremin ölçeği hakkında fikir verebilir ancak buradaki ölçümlemede her bir derece arasında 10 birim fark bulunduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Örneğin, 7.0 büyüklüğündeki bir deprem 6.0 büyüklüğündeki bir depremden 10 kat, 5.0 büyüklüğündeki bir depremden ise 100 kat daha güçlü olarak kabul ediliyor. Ancak depremde açığa çıkan enerjiler, her bir basamakta 32 kat şiddetleniyor.
6 Şubat’ta meydana gelen deprem, son 1 yılda tüm dünyadaki depremler sonucu ortaya çıkan enerjinin yüzde 26’sı gibi çok büyük bir oranına denk geliyor. Bu sebeple depremin yıkıcılığı da oldukça fazla hale geliyor. Öte yandan ard arta meydana gelen 2 depremde açığa çıkan enerjinin, son 3 ayda tüm dünyadaki depremlerde açığa çıkan enerjileri toplamından bile daha fazla olduğu belirtildi.

Haiti depreminin 15 bin katı

USGS’nin ölçümüne göre Kahramanmaraş merkezli 7.8 büyüklüğündeki deprem, 30 petajoule (depremde açığa çıkan enerjinin ölçü birimi) olarak ölçüldü. 2010’da 300 bin kişinin öldüğü 7.0 büyüklüğündeki Haiti depreminin açığa çıkardığı enerji sadece 2.1 petajoule olarak ölçülmüştü.
Yani Türkiye’deki 7.8 büyüklüğündeki deprem, açığa çıkan enerji bakımından Haiti depreminin yaklaşık 15 katına karşılık geliyor.
30 petajul ise 774 bin evin 1 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak güçte.
5 binden fazla Boeing 747-100B tipi uçağın deposu da bu enerjiyle tam olarak doldurulabiliyor.

‘O deprem ikincisini muhtemelen tetikledi’

ABD’de Türk jeofizikçi Volkan Sevilgen ve Stanford Üniversitesi’nden Jeofizikçi Profesör Ross Stein’in ortak kurdukları San Francisco merkezli afet modelleme şirketi Temblor, 6 Şubat’ta ABD’deki ölçümlere göre 7.8 ve 7.5 büyüklüğündeki depremlerin ardından, yeni Deprem ve artçıların meydana gelebileceği stresi artan fayların haritasını çıkardı.
Stres hesaplamalarının Sürgü ve Çardak faylarındaki 7.5 büyüklüğündeki depremin, 110 km güneyde Doğu Anadolu Fayındaki 7.8 büyüklüğündeki deprem ile tetiklenmiş olabileceği gösterildi. Japonya’daki Tohoku Üniversitesi‘nden Shinji Toda‘nın yazdığı raporda, yeni deprem ve artçıların meydana gelebileceği fayların haritası çıkarılırken, artçıların sayıları azalarak stres tetikleyen bölgelerde kümelenmiş olarak kalacakları, ancak büyüklüklerinin azalmayabileceğine dikkat çekildi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com