hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Narin: Turizm yatırımcıları olarak sektörümüzün ekonomiye katkısının daha da büyümesi gerektiğini düşünüyoruz.

Dünya genelinden ileri gelen markaları İstanbul’da buluşturan ve dünyanın en büyük 5 turizm fuarının arasında yer alan fuar organizasyonunun biri bu yıl üçüncüsünü düzenleniyor. Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından gerçekleştirilen Tourism Investment Forum (TIF) Raffles İstanbul’da hayata geçirildi. 

Son Güncelleme :

29 Kasım 2023 - 14:25

Narin: Turizm yatırımcıları olarak sektörümüzün ekonomiye katkısının daha da büyümesi gerektiğini düşünüyoruz.

Dünya genelinden ileri gelen markaları İstanbul’da buluşturan ve dünyanın en büyük 5 turizm fuarının arasında yer alan fuar organizasyonunun biri bu yıl üçüncüsünü düzenlendi. Turizm Yatırımcıları Derneği tarafından gerçekleştirilen Tourism Investment Forum (TIF) Raffles İstanbul’da hayata geçirildi. TTYD Başkanı Oya Narin “Turizm yatırımcıları olarak sektörümüzün ekonomiye katkısının daha da büyümesi gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

TIF2023, Türkiye’nin en kapsamlı turizm yatırım etkinliği olarak ele alınıyor. Turizm yatırımcılarının sivil toplum kuruluşu olan TTYD’ tarafından düzenlenen etkinlik; turizm yatırımlarının dünyaya entegre edilmesi, Türk turizm markalarının dünyaya açılması, büyük ve eşsiz iş birliği olanakları sağlaması, yeni dönem turizm trendlerinin belirlemesi nedeniyle hem Türk hem de dünya turizm sektörünün vazgeçilmez organizasyonu haline geldi.

Turizm sektörüne yön vermek, sürdürülebilir destek sağlayacak modelleri yaratmak, finansal yapıyı güçlendirmek, ihracat için destekler oluşturmak ve Türkiye’den global turizm zincir markalarını ortaya çıkarabilmek gibi pek çok konu başlığının yerli ve yabancı üst düzey konuşmacılar tarafından tartışılacağı TIF2023’e yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun katılımı bekleniyor.

“Gelen turist sayıları ve turizm gelirleri büyümüş ve ülkemizin döviz ihtiyacı ve istihdamına destek vermiştir.”

Etkinlikte açılış konuşmasını gerçekleştiren TTYD Başkanı Oya Narin, “Turizm yatırımlarına ışık tutarak yeni yüzyılımızda turizmi daha yukarı çıkaracak stratejileri ele alacağız. Türkiye 80-90 yılları arasında 2 milyon ziyaretçi ağırlarken 60 milyon turist ve 56 milyar dolar gelir yaratarak ilk 5 destinasyon haline gelmiştir, bu büyük bir başarıdır. Gelen turist sayıları ve turizm gelirleri büyümüş ve ülkemizin döviz ihtiyacı ve istihdamına destek vermiştir.

Pandemi döneminde çok büyük destek gördük. 2020’den beri ciddi hamle yaptık. Güvenli turizm sertifikası gibi istihdamı koruyucu tedbirler ve finansmanı koruyan önlemler kamu sektör işbirliğiyle hayata geçirildi. Turizm yatırımcıları olarak sektörümüzün ekonomiye katkısının daha da büyümesi gerektiğini düşünüyoruz. Devletimizin tasarrufu da bu yönde. Orta Vadeli Planda yıllık turizm gelirinin 2023’te 56, 2024’te 60, 2025’te ise 66 milyar dolar seviyesine ulaşması hedefleniyor.” şeklinde konuştu.

“Sektörümüz ekonomik faaliyetin ana itici gücü haline geliyor.”

Türkiye turizminin oldukça gelişmekte olduğuna dikkat çeken Narin, “Sektörümüz ekonomik faaliyetin ana itici gücü haline geliyor. Turizm yatırımlarının artması konusunda 2019 yılında bir rapor hazırladık. Fakat gelişen trendler ve yaşanan olaylar nedeniyle raporun güncellemesi ihtiyacı çıktı. 90-95 milyar dolar gelir seviyesine ulaşabileceğimizi görüyoruz. Daha iddialı olabileceğimizi görüyoruz. 2035 yılında 105 milyar dolar turizm gelirini ekonomik modellerde görebiliyoruz. Turizm sektörü için yeni hedeflerle yola çıkmalıyız. Ayrıca sektörel hedefleri tutturmuş tek sektör olmanın gurunu yaşıyoruz. 120 milyar dolarlık yatırıma imza attık. 60 milyar dolarlık yatırımda imzamız var. Bundan daha fazlasını yapmaya kararlıyız. “ dedi.

“Karadeniz Bölgesi, termal turizm gibi yeni bölgelerin gelişmesini çok önemli buluyoruz.”

Anadolu turizminde sağlık turizmine ağırlık verilmesinin önemine işaret eden Narin, “2022 sene sonu itibarıyla 20 bini aşan tesis ve 120 milyar dolarlık yatırım kapasitesine ulaştık. 2022 sonunda 5 yıldızlı yatak sayısında İspanya, Yunanistan, Fransa ve Mısır’ın önündeyiz. Bu tesislerimizi geliştirmemiz lazım. Rekabet gücümüzü yüksek tutmamız gerekiyor. Çok değerli yatırımlara da fırsat sunuyor. Rezidans turizmi pandemi ve uzaktan çalışma prensiplerinin oluşmasıyla gayrimenkul dinamikleri ve turistik kiralama yaklaşımı değişti. Son dönemde turistik kiralama konusu ülkemizde çok tartışılmıştı. Bakanlığımız da bununla ilgili girişimlerini ortaya koymuştur. Bugüne kadar turizm sektöründe büyüme Antalya ve Ege olarak gelişti ve gelişmeye devam etti. Karadeniz Bölgesi, termal turizm gibi yeni bölgelerin gelişmesini çok önemli buluyoruz. Anadolu’yu sağlık ve wellnes turizmi üzerinden geliştirmeli yatırımları artırmalıyız.” Şeklinde konuştu

Narin konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Markalaşma konusu da geleceğe giden bir basamak olarak öne çıkıyor”

“İnsan gücümüze de dikkat çekmek istiyorum. Bu ülkeye 20 bin girişimcimiz ve 400 bine yakın profesyonel kadrolarımız ile güç topluyoruz. Bu avantajı ve daha fazla istihdam odaklı çalışmayı sürdürmeliyiz. Daha da büyüyecek olan sektörümüzün finansmana ulaşımı stratejik bir konudur. Sermaye piyasasından yaralanması, varlık değerlerinin finansmanı kolaylaştıracak şekilde güçlenmesi, sermaye girişim fonlarının sektörümüzde daha aktif bir şekilde işlenmesini hedefliyoruz. Bu bağlamda markalaşma konusu da geleceğe giden bir basamak olarak öne çıkıyor.

“Dünya liginde üçüncü sırayı hedefleyen bir pozisyondayız.”

Aynı zamanda uluslararası markaların da pazarlama altyapıları ve doğru kurgulanmış sözleşmeler ile büyümesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünya liginde üçüncü sırayı hedefleyen bir pozisyondayız. Uluslararası markaların uzun yılladır huzur içinde faaliyet gösterdiği bir ülkeyiz. Turizmde istihdam edilecek ciddi bir genç nüfusa sahip. Sürdürülebilirliğe önem veriyoruz. 2019 rakamlarına sadece Türkiye erişebilmiştir Bu da bizim ülkemizin her türlü krize ne kadar bağımlı olduğunu göstermektedir. Büyüme ivmemizi devam ettirmek zorundayız. Bu güç başta finans olmak üzere Türkiye geniş imkanlar sunuyor. Türkiye’ye henüz gelmemiş yatırımcılar başta olmak üzere tüm dostlarımızı Türkiye’ye davet etmek istiyoruz.

Geldiğimiz noktayı yeterli bulmayan bir sektör temsilcisi olarak, bunu bu toprakları bize tekrar emanet etmekle kalmayan bizi ilim ve bilimle geliştiren Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir borcumuz olduğunu düşünüyorum. Bunun için çalışamaya devam edeceğiz. Türk turizminin zirve yolculuğunda Türk yatırımcıları olarak referans noktası olmayı hedefliyoruz.”

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com