hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

31. Arabian Travel Market 2024, Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşti

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, 7 Mayıs 2024: Körfez genelinde iş birliği, bölgeler arası seyahat kolaylığı ve altyapı gelişimi, 31.si düzenlenen Arabian Travel Market (ATM) 2024’te masaya yatırıldı.

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2024 - 14:42

31. Arabian Travel Market 2024, Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşti
  • 6-9 Mayıs tarihleri arasında DWTC’de gerçekleşen ATM 2024’te BAE, KSA, Umman ve Bahreyn bakanları, GCC turizminin sorunsuzlaştırılmasını ele aldı.
  • Bölgenin turizm sektörü için önemli bir büyüme motoru olarak GCC Birleşik Turist Vizesi ve sürdürülebilirlik, altyapı ve kültür gibi faktörlerden bahsedildi.
  • BAE’de geçen yıl turizm sektörü 809.000 kişiye istihdam sağladı ve bu sayının 2024’te 833.000’e yükselmesi bekleniyor.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, 7 Mayıs 2024: Körfez genelinde iş birliği, bölgeler arası seyahat kolaylığı ve altyapı gelişimi, 31.si düzenlenen Arabian Travel Market (ATM) 2024’te masaya yatırıldı. ATM 2024, Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde (DWTC) 9 Mayıs Perşembe gününe kadar ev sahipliği yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı H.E. Abdullah bin Touq Al Marri, ATM 2024’ün Küresel Sahnesi’ndeki açılış konuşmasında turizm sektörünün Emirlik ekonomisine giderek artan katkısına değindi. Al Marri katılımcılara, “Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne (WTTC) göre, turizm sektörümüz ekonomimiz içinde dinamik bir güç oldu ve 2023’te GSYİH’ya etkileyici bir şekilde yüzde 11,7 oranında katkıda bulunarak 220 milyar AED’ye ulaştı” dedi. “2024 için ise tahmin daha da yüksek, BAE GSYİH’sına yüzde 12 oranında katkı sağlaması bekleniyor ve bu rakam 236 milyar AED’ye eşit.”

31. Arabian Travel Market 2024, Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleşti

H.E. Al Marri’nin konuşmasını Sharjah Ticaret ve Turizm Geliştirme Kurumu Başkanı H.E. Khalid Jasim Al Midfa, Suudi Turizm Kurumu CEO’su H.E. Fahd Hamidaddin, Umman Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Müsteşarı H.E. Azzan Al Busaidi ve Bahreyn Turizm ve Sergi Yetkilisi CEO’su H.E. Sarah Buhijji arasındaki bir panel tartışması izledi. Oturuma Dubai Eye sunucusu Richard Dean moderatörlük yaptı.

Derinlemesine tartışma sırasında, bakanlardan oluşan panel üyeleri, bölgeler arası girişimlerin GCC turizm sektörünü bir sonraki seviyeye taşımada ve destinasyonlar ile ülkeler arasındaki iş birliği ve rekabet arasında doğru dengeyi kurmada ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Planlanan GCC Birleşik Turist Vizesi, sürdürülebilirlik, altyapı ve kültür gibi faktörlerle birlikte bölge için kilit kolaylaştırıcı olarak gösterildi.

Panel üyeleri, planlanan birleşik vizenin üye ülkelere GCC’yi birbirine bağlı bir destinasyon olarak sunmalarına, erişilebilirliği artırmalarına ve konaklama süresi, ortalama harcama ve istihdam gibi KPI’ları yükseltmelerine olanak tanıyacağını söyledi. Konuşmacılar, seyahat sektörünün yerel işletmeleri, toplulukları ve ekosistemleri olumlu yönde etkilemeye devam edeceğini ve turizmin bölge genelinde uzun vadede sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağını belirttiler.

Katılımcılar ayrıca, mevcut ve gelecekteki altyapının Körfez ülkeleri içinde ve arasında erişimi kolaylaştırarak GCC Birleşik Turist Vizesini tamamlayacağını açıkladılar. Yeni ve mevcut havalimanları ve kruvaziyer terminallerine yapılan devam eden yatırımlara ek olarak, bakanlık yetkilileri yaklaşmakta olan GCC Demiryolunun hem yurt içi hem de uluslararası ziyaretçiler için bölge genelinde erişimi kolaylaştırmada ve optimize etmede oynayacağı merkezi rolü vurguladılar.

Danielle Curtis, Arabian Travel Market Orta Doğu Sergi Direktörü şunları söyledi: “Sağlıklı rekabetin GCC’nin dünya standartlarındaki turizm hizmetlerini güçlendirmede önemli bir rol oynamaya devam edeceği açıksa, iş birliğinin bölgenin küresel gezginleri çekmede parçalarının toplamından daha fazlası haline gelmesini sağlaması da cesaret verici. Bu yılın bakanlık katılımcılarına, bölgenin birleşik turizm geleceğine dair değerli bilgiler sağladıkları için çok minnettarız.”

ATM 2024’ün açılış gününde Küresel ve Gelecek Sahnelerinde 12 oturum yer aldı. Bugün Küresel Sahnede katılımcıları karşılayan Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Kurumu CEO’su H.E. Issam Abdulrahim Kazim, önümüzdeki yıllarda Dubai için önemli turizm hedeflerini özetleyen büyüleyici Küresel Sahne Karşılaması: Küresel Bilgilere Açılım oturumuna ev sahipliği yaptı.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Görüşme Başlat
TurizmEkonomisi.Com
Türkiye'nin Turizm Endüstrisi haber platformu TurizmEkonomisi.Com'a hoşgeldiniz!

Haber Merkezi
haber@turizmekonomisi.com

Reklam Servisi
reklam@turizmekonomisi.com